• בית
  • מאמרים
  • השנה נפתחת עם בשורה טובה – הריבית יורדת ב-0.25%. זמן לחגוג?

השנה נפתחת עם בשורה טובה – הריבית יורדת ב-0.25%. זמן לחגוג?

עם פתיחת שנת 2024 המשק קיבל בשורה משמחת – הריבית ירדה ב 0.25% וכעת ריבית בנק ישראל עומדת על 4.5% וריבית הפריים על 6%. האם זו באמת בשורה משמעותית? מה ההשפעה על האדם הפרטי, המשק והתחזיות לעתיד? כתבה אופטימית לפתיחת 2024.

האם זו כזו בשורה גדולה?

האמת? כן!

הריבית במשק עלתה בתוך פחות משנתיים משיעור אפסי של 0.1% ועד לשיא של 4.75%. התמונה אפילו רחבה יותר, זו הפעם הראשונה מזה יותר משלוש שנים, מאז תקופת הקורונה, שבנק ישראל מוריד את הריבית במשק, אחרי עשר העלאות רצופות ושמירה על שיעור גבוה. אם רוצים להרחיב עוד את נקודת המבט, מאז פברואר 2014 ועד יוני 2022, כמעט עשור, שריבית בנק ישראל הייתה נמוכה מ-1%. כלומר, הריבית הגבוהה נתפסת במשק כאנומליה והוא משווע להורדת הריבית. לכן, אפילו אם ההפחתה הנוכחית איננה מאד משמעותית כשלעצמה, שינוי המגמה הוא בעל משמעות אדירה.

בנוסף, בנק ישראל מאותת שהוא מרוצה מהעמידה ביעד האינפלציה, ועובד למטרה הבאה – עידוד הצמיחה המשק. ההפחתה הזו מגיעה מוקדם יותר מהתחזיות ולפני שהבנק המרכזי האמריקאי סימן בעצמו את המגמה, כך שיש סיבה לאופטימיות.

האם זה הזמן לפתוח שמפניות?

טוב, זה לא. המשמעויות המיידיות עבור האדם הפרטי אינן מרחיקות לכת בשלב הזה. למשל, מבחינת הוזלת ההלוואות, המשמעות של הפחתת הריבית הזו היא הוזלה של 15 ₪ בתשלום החודשי לכל 100,000 ₪ של הלוואה. ואם נתרגם את זה למספרים מעשיים – מי שלווה מיליון שקלים, חווה בשנתיים האחרונות עלייה של כמעט 2,000 שקלים בתשלום החודשי, וירידת הריבית תחסוך לו 150 שקלים בלבד בהחזר.

נכון להיום, גם אחרי הפחתת הריבית, הכסף עדיין יקר באופן יחסי, והפחתת הריבית הזו עוד לא פותחת פתח להלוואות אטרקטיביות או למחזור משכנתאות, אך כמו שאמרנו, המגמה היא חיובית, ולפי דבריו של נגיד בנק ישראל, אין מדובר במהלך חד פעמי אלא במגמה שאנחנו הולכים לראות מתחזקת ונעשית יותר משמעותית בתקופה הקרובה.

משמעויות רחבות על שוק הנדל"ן וענף הבנייה

אנחנו רגילים לחשוב על הריבית במשק מתוך האינטרס האישי וההשפעה הישירה עלינו – עלות המשכנתאות, הריבית על ההלוואות ועוד, אך למעשה, המשמעות של הריביות הגבוהות הייתה מרחיקת לכת הרבה יותר.

תנועת המטוטלת שהחלה בייקור המשכנתאות, גרמה לכך שהמשקיעים הקטנים בחרו לשבת על הגדר ונכנסנו לתהליך של קיפאון בענף הבנייה.

בנוסף, חשוב לזכור שלא רק רוכשי הדירות ומשקיעי הקצה לוקחים הלוואות, אלא גם היזמים, המשקיעים הגדולים והקבלנים נעזרים בפתרונות מימון שונים במהלך הקמת פרויקטים חדשים של בנייה או בפרויקטים של התחדשות עירונית, וגם הם, כמו כולנו סבלו מהעלות היקרה של הכסף.

כל אלה ביחד גרמו להאטה וקיפאון בענף הבנייה ובשוק הנדל"ן, שתרמו בעצמם להעמקת המשבר הכלכלי והבלימה בצמיחה.

לכן, שינוי המגמה המסתמן עם הורדת הריבית, מסמן גם את ההתעוררות של שוק הנדל"ן וחזרה לשוק של משקיעים, תמורות גבוהות וצמיחה.

אז מה עושים עכשיו?

זו השאלה המרכזית. כמו בכל מגמה, גם כאן – מי שיהיה מוכן קודם – ירוויח. במקרה הזה, זו למעשה יריית הפתיחה למשקיעים לחזור לעניינים. להתחיל להתעניין בפרויקטים, לברר היתכנות להלוואות עתידיות, לבסס את מקורות המימון המשניים את ההון העצמי ולהכין את עצמכם לשלב הבא.

בין אם מדובר על השקעות וביסוס נכסים לעתיד ובין אם מדובר על מחזור ההלוואות ויציאה מהמשבר המתמשך.

ואז, כשיגיע היום שבו הריבית תרד מתחת לרף שבו הכסף כבר לא כל כך יקר, ואתם תהיו מוכנים לפני כולם, אז יהיה הזמן לפתוח את השמפניה...

מאמרים נוספים:

הרשמו לדיוור שלנו

* שדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה

בחרו תאריך ושעה לקביעת פגישה

פברואר 2024
א
ב
ג
ד
ה
ו
ש
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2

מ07.10.23, כולנו מתמודדים עם תקופה מורכבת ולא פשוטה.
משפחת פרל ייעוץ משכנתאות ופתרונות מימון, רוצה להשתתף בצער הגדול והבלתי נתפס של משפחות הנרצחים וההרוגים, ולחזק את ידיהן של משפחות השבויים והנעדרים.
בתוך כל הימים הקשים והמורכבים, אנחנו רואים שוב ושוב נקודות אור ענקיות, בדמות רוח ההתנדבות וההתגייסות של עם ישראל כולו,
כולי תקווה ותפילה, שאהבת החינם תישאר איתנו גם לאחר ניצחון במלחמה.

גם אנו בפרל ייעוץ משכנתאות מתגייסים לטובת הכלל.
אנו מצרפים עבורכם את המתווה המקיף של בנק ישראל שאומץ על ידי הבנקים
לסיוע ללקוחות בהתמודדות עם השלכות מלחמת "חרבות הברזל" לשימושכם.

מזכירים לכם, כי לאור המצב הביטחוני, אנחנו בפרל ייעוץ משכנתאות פתחנו את הקו החם בשיתוף עם התאחדות יועצי המשכנתאות אשר פתוח לכל שאלה, ייעוץ והכוונה ללא עלות.

ניתן לפנות אלינו בכתובת המייל
office@perlmash.co.il או בנייד 053-4749974 אופיר / 053-3722186 דנה.